Gdańsk światową stolicą bursztynu

Tytułową tezę ma udowadniać wystawa “Bursztyn bałtycki. Tradycja i Innowacja”, którą jeszcze do 14 września będzie można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. To twórcze poszerzenie i rozwinięcie koncepcji zaprezentowanej podczas Milano Expo 2015. To, co mogą teraz podziwiać turyści w gdańskim ECS, dwa lata temu we Włoszech obejrzało ponad 1,7 miliona ludzi.

Zgodnie ze słowami twórców ekspozycji, bursztyn to niezaprzeczalna wizytówka Gdańska. Naturalny skarb, dzięki któremu miasto mogło się tak pięknie rozwijać na przestrzeni dziejów. Zdaniem niektórych obfitość bursztynu pomogła Gdańskowi co najmniej w porównywalnym stopniu, co duży port handlowy, przez który zboże z Polski - nazywanej niegdyś Spichlerzem Europy - rozsyłano na cały świat. Wystawa ma pokazywać Gdańsk jako nowoczesne miasto, które jednocześnie jest bardzo związane ze swoimi wielowiekowymi tradycjami.

Na ekspozycję składa się kilkaset prac, prezentujących użytkowy i artystyczny bałtyckiego bursztynu. Jak z dumą przypominają organizatorzy wystawy, niektóre z nich zdążyły już zebrać szereg nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach wzornictwa i designu czy na targach “Amberif” i “Ambermart” - największych tego rodzaju wydarzeniach na świecie. “Bursztyn bałtycki. Tradycja i Innowacja” składa się z sześciu działów tematycznych.

I tak “Ekskluzywne rzemiosło” koncentruje się na związku pomiędzy współczesnymi dziełami a pracami rzemieślników z XVI i XVII stulecia. “Innowacyjny design” prezentuje to, co wykonali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. “Sztuka współczesna” pokazuje ekskluzywne, najdroższe i najbardziej kunsztowne przedmioty, z kolei “Moda na bursztyn” wystawia kolekcje, które szykowano z myślą o Gali Mody i Bursztynu Amber Look. Miłośników przyrody zainteresują nieobrobione okazy oraz inkluzje z działu “Wiedza o bursztynie”. Warto też popatrzeć na biżuterię z naprawdę minimalną ingerencją w kształt jantaru, jaką zgromadzono w “Cytatach natury”.

Przypominamy, że wystawa “Bursztyn bałtycki. Tradycja i Innowacja” w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności potrwa do 14 września b.r. Nie jest jednak wykluczone, że będzie prezentowana jeszcze w przyszłości, ponownie we wzbogaconej w porównaniu z pierwowzorem formie.

Dodano: 2017-09-01 11:19:00

Komentarze (2)
Anonim
1.09.2017 12:19

Na Mierzei Wiślanej pewnie by się chętnie pokłócili, w końcu to w Jantarze organizowane są Finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Gdańszczanom wypada jednak oddać co gdańskie i bursztynowe - tamtejsi rzemieślnicy potrafią wyczarować ze skamieniałej żywicy prawdziwe cuda (jak choćby podarunki dla Kate i Williama). Szkoda tylko, że są to tak obrzydliwie drogie rzeczy :(

Anonim
26.08.2019 14:50

"Bursztynek, bursztynek..." piękne są bursztyny, Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, bardzo lubie jego klimat i uważam, że należy mu sie miano Światowej stolicy bursztynu :)

Dodaj komentarz