Żuławskie Szlaki Rowerowe

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wprawdzie w okolicach Jantaru, Sztutowa i Kątów Rybackich - tak jak zresztą na całych Żuławach - łatwiej trafić na “wklęsłą” depresję niż wypukły pagórek, to i tak rower należy do najpopularniejszych środków lokomocji w regionie. Przecież nie trzeba od razu uprawiać kolarstwa na zawodowym poziomie, by czerpać przyjemność z jazdy na dwóch kółkach. Zwłaszcza, że zawsze warto połączyć aspekt sportowy z poznawaniem lokalnych walorów przyrodniczych i kulturowo-historycznego dziedzictwa regionu.

Ten ostatni wymóg bodaj najlepiej spełnia liczący w sumie 170 kilometrów Szlak Mennonitów, biegnący od Gdańska do Elbląga. Pokonanie go zapewnia dokładny przegląd przez żuławskie krajobrazy - tak naturalne, jak też ukształtowane przez człowieka. Główną zaletą trasy jest duża liczba zabytków, zwłaszcza pozostałości po osadnictwie mennonitów (holenderscy protestanci). Dzięki nim region wzbogacił się o charakterystycznie zbudowane domki podcieniowe, chaty z drewna, wiatraki, gotyckie kościoły czy konstrukcje hydrotechniczne. “Najgęstszy” od atrakcji wydaje się odcinek łączący Żuławki z Nowym Dworem Gdańskim. Mierzący ok. 32,5 km fragment przebiega przez Drewnicę, Mikoszewo, Jantar, Rybinę, Cyganek oraz Żelichowo.

Miłośnicy długich wypraw rowerowych mogą poszukać jeszcze oznaczanego zielonym kolorem Międzynarodowego Szlaku R-64. Godny rozważenia będzie liczący ponad 111 kilometrów odcinek wokół Zalewu Wiślanego, łączący Piaski z Braniewem. Biegnie on m.in. przez Krynicę Morską, Kąty Rybackie, Sztutowo i Elbląg. Trasa jest bardzo przyjemna i płaska - suma przewyższeń do pokonania w żadną stronę nie przekracza 300 metrów. Całość da się przejechać w 6-7 godzin.

Dla mniej wytrwałych nie brakuje krótszych szlaków regionalnych i lokalnych. Na amatorów kolarstwa rekreacyjnego czekają m.in:

  • Szlak Nadmorski - czerwony, 7 km przez Kąty Rybackie, plaże i Sztutowo
  • Szlak Kormoranów - żółty, 11,5 km wokół lasów i rezerwatów Mierzei Wiślanej nad Stegną i Sztutowem
  • Mała Nadzalewowa Pętla Żuławska - zielona, 7,5 km od Sztutowa przez Kobylą Kępę do Kątów Rybackich
  • Duża Pętla Żuławska - niebieska, 23,4 km wokół Płanina, Łaszki, Grochowa i Sztutowa
  • Szlak Bursztynowy - 13 km po lasach Mierzei Wiślanej

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
6.09.2019 16:02

Wybieram się na urlop z mężem właśnie na Żuławy i planujemy zabrać rowery z racji tego, że dużo się słyszy na temat Żuławskich tras rowerowych. Mam nadzieję, że się nie zawiodę!

Dodaj komentarz
Lokalizacja