Westerplatte

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Symbolicznie to właśnie tam, na półwyspie Westerplatte, gdzie znajdowała się Wojskowa Składnica Tranzytowa, rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. półwysep zaatakowały niemieckie oddziały wojskowe wspierane przez pancernik Schleswig-Holstein. Do 7 września trwała bohaterska obrona półwyspu, którą dowodził major Henryk Sucharski.

Wydarzenia te sprawiły, że do dzisiaj w powszechnej świadomości Westerplatte funkcjonuje jako jeden z najważniejszych symboli polskiego oporu. Wojenną przeszłość upamiętnia na miejscu monumentalny, wzniesiony z granitowych bloków, sięgający 25 m wysokości Pomnik Obrońców Wybrzeża, który stanął w 1966 r.

W pobliżu znajduje się cmentarz żołnierzy polskich poległych w 1939 r., Wartownia nr 1 (stanowiąca obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska),ruiny koszar i Wartowni nr 3 oraz czołg T-34 Polskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

Mini przewodnik

Polska Wojskowa Składnica Tranzytowa, 1 IX 1939 r. we wczesnych godzinach rannych zaatakowana przez żołnierzy niemieckich i ostrzelana przez pancernik Schleswig-Holstein. Ten atak traktowany jest symbolicznie jako wybuch II Wojny Światowej. Obroną placówki kierował mjr Henryk Sucharski. Dziś na Westerplatte mieszczą się muzeum i Pomnik Obrońców Wybrzeża.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja