Kościół św. Marka Ewangelisty

Samodzielną parafię w Kątach Rybackich powołano pod koniec 1988 roku. Po upływie niecałych dwóch lat rozpoczęła się budowa nowej świątyni, zakończona uroczyście i szczęśliwie w 1995 r. - efektem jest kościół pod wezwaniem świętego Marka Ewangelisty, architektoniczne i stylowe połączenie tradycji i nowoczesności.

Przybytek to stosunkowo mała i prosta, jednonawowa konstrukcja, wzniesiona w większej części z cegieł. Z zewnątrz o żuławskim dziedzictwu bodaj najwyraźniej świadczy fasada frontowej wieży. Elewacja dzwonnicy nad wejściem głównym przypomina nieco szachulcową budowę żuławskich domów podcieniowych. Uwagę zwracają również kotwica przy krzyżu na ścieżce do kościoła i zamontowana na ścianie śruba okrętowa znacznych rozmiarów.

Te marynistyczne akcenty to niezła zapowiedź tego, co można znaleźć wewnątrz świątyni. A tam poważna część elementów wyposażenia i dekoracji w jakiś sposób nawiązuje do żeglarstwa lub rybołówstwa. Są m.in. świeczniki o kształcie kotwiczek i dziobów drewnianych łodzi, koło sterowe na mównicy, okrętowa drabinka i kotwica w prezbiterium, głaz - ołtarz główny czy podwieszony pod sufitem model barkasu - tradycyjnej nad Zalewem Wiślanym łodzi żaglowej.

Takie rzeczy wyróżniają się tym bardziej, że kościół św. Marka Ewangelisty w Kątach Rybackich nie posiada szczególnie bogatych czy wymyślnych ozdób. Warto jednak zwrócić uwagę na kopię obrazu “Maria Rozwiązująca Węzły” - ten wizerunek maryjny jest wyjątkowo hołubiony w Ameryce Południowej, w czym duża zasługa Jorge Bergoglio - jeszcze przed wyborem na papieża Franciszka. Oryginał, autorstwa Johanna Georga Melchiora Schmidtnera, znajduje się w kościele św. Piotra w niemieckim Augsburgu.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz