Kościół Narodzenia NMP w Żuławkach

Świątynia o historii sięgającej daleko w średniowiecze. Najstarszymi elementami są bez wątpienia… fundamenty, niewidoczne dla postronnych obserwatorów. W 1639 gotycki kościół rozebrano, jednak po ponad 200 latach na jego podstawach wybudowano nowy, również jednonawowy przybytek. Neogotycki, a zatem całkiem zbliżony formą do pierwszego kościoła.

Zabytek, który można dziś podziwiać, pochodzi z 1840 roku. Współczesny kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żuławkach od oryginału różni przede wszystkim mała, strzelista wieżyczka. Warto wspomnieć, że część elementów konstrukcji i wyposażenia jest dużo starsza od kościelnych murów. Bodaj najciekawsza jest XVII-wieczna figura anioła, na której wspiera się ukończona w 1849 r. ambona. Wyróżniają się także ołtarze (główny i dwa boczne), udekorowane rzeźbami powstałymi w XVIII stuleciu.

Bogatymi zdobieniami - w stylu rokoko - odznacza się też obudowa chrzcielnicy, podtrzymywanej przez kolejną figurę anioła. Godny uwagi jest również umieszczony centralnie krucyfiks, wyrzeźbiony w drugiej połowie XVIII w. Z tego samego okresu pochodzą również… belki tęczowe, symbolicznie oddzielające prezbiterium kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny od części przeznaczonej dla wiernych. Znawcy tematu polecają zobaczyć (i posłuchać) kościelne organy z 1938 r.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz