Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Prawdopodobnie największy skarb architektury sakralnej na całych Żuławach. Zabytkowa świątynia wyróżnia się zarówno oryginalnymi rozwiązaniami architektonicznymi, jak i wspaniale urządzonym, pełnym cennych dzieł sztuki wnętrzem.

Stegieński kościół to jednonawowa konstrukcja ryglowa, postawiona w latach 1681-83 przez miejscową wspólnotę luterańską. Przybytek w ceglano-drewnianą szachownicę zastąpił starą świątynię gotycką, wybudowaną jeszcze w XV stuleciu. Front stanowi wysoka dzwonnica z zegarem i miedzianym hełmem, zakończonym kulą z chorągiewką. W wieży biją dzwony z XVII i XVIII wieku.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie może się poszczycić prawdopodobnie największym obrazem w Polsce. Gigantyczne płótno (ok. 450 metrów kwadratowych powierzchni) pokrywa właściwie cały beczkowaty strop oraz dużą część prezbiterium. Przedstawia w sumie 6 biblijnych scen, oddzielonych efektownymi obramowaniami. Autorem monumentalnego dzieła jest Reinhold Schneider - ten sam malarz stworzył też 4 imponujące obrazy ścienne dla świątyni w Stegnie.

Patrząc w górę nie sposób nie zauważyć “miniatury” trzymasztowej fregaty podwieszonej do sufitu. Praca Fryderyka Wehlma to bodaj największy model statku w naszym kraju. Fregatę jako wotum dziękczynne ufundowała załoga żaglowca, który tylko cudem uratowała się z tonącego okrętu w trakcie gwałtownego sztormu na Bałtyku.

Kolejnym godnym uwagi elementem wyposażenia kościołabarokowe organy. Prospekt jest znacznie starszy od zasadniczej części instrumentu (32 głosy, registr wysuwany oraz 2 rzędy registrów wysuwanych) wykonanej w 1914 r. na polecenie Otto Conrada. Dzięki kilku innowacjom konstrukcyjnym organy zyskały nowe brzmienie i sporo funkcjonalności - na instrumencie mogą swobodnie grać osoby niepełnosprawne i niewidome. Parafia w Stegnie co roku bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Organowym, organizowanym przez gdańską Filharmonię Bałtycką.

Dużą wartość prezentują jeszcze zabytkowa, bogato zdobiona chrzcielnica z 1666 r., przepełniona pięknymi dekoracjami ambona (1687 r.) oraz efektowny ołtarz główny. Poza polichromią, figurami i płaskorzeźbami, warto zwrócić uwagę na obraz w jego środkowej części. Pod malowidłem Rafała Dębskiego “Najświętsze Serce Pana Jezusa” ukryto lustrzaną kopię “Złożenia do grobu” Caravaggia.

Mini przewodnik

Najcenniejszy zabytek sztuki sakralnej na Żuławach. A raczej cały skarbiec zabytków, gdyż stegieński kościół wyróżnia się nie tylko oryginalną, ryglową konstrukcją, ale przede wszystkim przebogatym wyposażeniem - w większości barokowym. Trzeba tu wymienić niezwykle zaawansowane organy, największy obraz w Polsce, model żaglowca, czy bogato zdobiony ołtarz.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
5.09.2019 16:03

No Kościół w Stegnie robi wrażenie, architektura naprawdę niezła. Organów też miałem okazję posłuchać, naprawde niesamowite dźwięki.

Dodaj komentarz
Lokalizacja