Europejskie Centrum Solidarności

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jedno z najważniejszych muzeów na mapie Trójmiasta, Polski, Europy, a może i nawet całego Zachodu. Europejskie Centrum Solidarności po prostu musiało powstać w Gdańsku. Przecież to tutaj narodził się wielki ruch społeczny, który miał niebagatelny wpływ na upadek komunizmu na naszym kontynencie.

Nowoczesna, szeroko wykorzystująca nowe zdobycze technologii ekspozycja ma zarówno w atrakcyjny sposób prezentować historię współczesną, jak też krzewić ideały stojące za Solidarnością i innymi ugrupowaniami opozycyjnymi wobec powojennych reżimów sowieckich. Kultura dialogu, otwarte i solidarne społeczeństwo, demokracja - oto misja, jaką stawia przed sobą Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wystawę stałą ECS podzielono na 7 części. W każdej z sal zgromadzono mnóstwo zdjęć i innych materiałów dokumentalnych oraz przedmiotów z epoki - za każdą z tych rzeczy kryje się jakaś intrygująca historia. Są też stanowiska interaktywne, w taki bądź inny sposób przybliżające realia czasów słusznie minionych. Oczywiście w Europejskim Centrum Solidarności systematycznie urządzane są kolejne wystawy czasowe. A także konferencje historyczno-naukowe, wykłady, warsztaty, zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej… Ponadto ECS posiada rozbudowaną bibliotekę publiczną z książkami, filmami, nagraniami dźwiękowymi czy Wydział Zabaw - specjalną strefę dla dzieci.

Pomysł powołania instytucji, która przypominałaby historię NSZZ Solidarność, na dobre ugruntował się w 1998 roku, kiedy to powołano stosowną fundację. W 25. rocznicę Porozumień Sierpniowych uroczyście podpisano Akt Erekcyjny ECS, a dwa lata później przedstawiono konkretny program nowej instytucji kultury. Jednocześnie podjęto decyzję o wybudowaniu nowej, stosownej do rangi muzeum siedziby.

Nowy, imponujący gmach Europejskiego Centrum Solidarności otwarto w 2014 r., po 3 latach prac. Na samym szczycie budynku znajduje się taras widokowy, a w środku znalazło się też miejsce na całoroczny ogród zimowy - przeznaczony do wypoczynku, spotkań towarzyskich oraz działalności artystycznej.

Cennik

Ceny wejściówek do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku:

  • bilety normalne 20 zł ; z przewodnikiem-kuratorem wystawy 25 zł
  • bilety ulgowe 15 zł ; z przewodnikiem-kuratorem wystawy 20 zł
  • bilety grupowe (od 11 osób) - normalne 18 zł/os., ulgowe 12 zł/os.
  • bilet rodzinny (maks. 2+3) - 55 zł

Wstęp do Wydziału Zabaw - w zależności od wariantu 5-20 zł

Mini przewodnik

Nowoczesne muzeum i prężnie działająca instytucja kultury. Europejskie Centrum Solidarności w atrakcyjny sposób pokazuje historię współczesną, prowadzi też szereg działań naukowych i edukacyjnych. Wartościowe pamiątki, mnóstwo multimediów, interaktywne stanowiska - wizyta w ECS pozwoli poczuć, jakimi wartościami kierowała się Solidarność i podobne jej ruchy społeczne.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
30.08.2019 14:13

O ciekawe miejsce. DO tego Centrum Solidarności chyba warto się wybrać żeby zobaczyć co i jak. Będę w pobliżu to na pewno się tam pojawię i zdam relacje :)

Dodaj komentarz
Lokalizacja